Suvekuudel on hea, kui puiduhinnad vähemalt kukkumist ei jätka

Juuli lõpuga on suurem puhkusteaeg seljataha jäänud japuiduturg elavnemas. Taas alustavad ümarmaterjali kokkuostmist ka need ettevõtted, kes vahepeal olid kokkuostu peatanud.

Vaatamata puiduturu elavnemisele on okaspuupalkide hinnad languses. Hinnalangus on eelmise kuuga võrreldes kuni 2% ja odavnenud on kõik sordid.

Ainsana säilitas aastaga hinnataset kasepalk

Kvartalitaguse ajaga võrreldes on hinnalangus samas mahus, kuid eelmise aasta juuliga võrreldes on okaspuupalgid märksa odavamaks muutunud. Langus on valdav, männipalgid on odavnenud kuni 7,5%, kuusepalgid enam kui 6%.

Lehtpuupalkide hinnad on viimastel kuudel olnud stabiilsed ja suuremad hinnamuutused jäänud eelmisse aastasse. Aastataguse ajaga võrreldes on hinnad langenud kasepakul ligi 9%, lepa- ja haavapalgil enam kui 3%. Ainsana on aastaga 5,6% kallinenud kasepalk.

Paberipuidu hind näitab kiiret kukkumist

Paberipuiduturul on hinnad enamikul sortidel teinud väikese nõksu ülespoole. Ainsana on kuuga 0,1% odavnenud männipuit. Kõige enam on kuuga kallinenud kasepuit (2,7%).

Kuusepuidu hind on juuniga võrreldes tõusnud 1,6% ja haavapuidu hind 0,3%. Kolme kuu taguse ajaga võrreldes on haavapuit odavnenud 1,4% ja männipuit 0,7%. Kuusepuit ja kasepuit on sama ajaga kallinenud vastavalt 0,7 ja 0,5%. Eelmise aasta juuliga võrreldes on kõik paberipuidu sordid sügavas miinuses. Kuusepuit on aastaga odavnenud 14,4%, männipuit 11,6%, haavapuit 9,4% ja kasepuit 8,5%.

Küttepuit on kuuga Keskühistu Eramets hinnastatistika alusel 2,7% kallinenud, makstes juunis keskmiselt 23,36 €/tm. Kvartalitaguse ajaga võrreldes on hind siiski odavnenud 0,4% ja aastaga 3,7%.

TNS Emori hinnastatistika alusel on küttepuidu hind 2015. aastal samal tasemel püsinud, makstes juunis 28,15 €/tm. Aastaga on hind 2,4% odavnenud. Lepahalgude (pikkusega 50 cm) hinnad on kuuga kallinenud. Kuivad lepahalud maksid juunis 35,96 €/rm (+2,3%) ja märjad halud 27,73 €/rm (+0,5%).

Odavamaks muutuvad ka graanulid ja hakkpuit

Kvartalitaguse ajaga võrreldes on hinnakasv enam-vähem sama, kuid aastaga on kuivad halud kallinenud poole vähem ning märjad halud koguni 1,4% odavnenud.

Hakkpuidu hind oli juunis 8,96 €/pm³, mis tähendab eelmise kuu ja ka eelmise kvartali taguse ajaga võrreldes 3,7% suurust odavnemist. Aasta varasemaga võrreldes on hakkpuidu hind samuti kukkunud, ühtekokku muutunud odavamaks ligemale 6%.

Ka puitgraanulite hind on terve 2015. aasta esimese poolaasta kerges languses olnud. Kuuga on graanulite hind odavnenud 0,8%, kvartali jooksul 1,6% ja aasta jooksul 1,4%. Tonn graanuleid maksis juunis 165,31 eurot.

Puitbrikett on kuuga 1,3% kallinenud ning juunis maksis tonn 134,47 eurot.

Kvartaliga on briketi hind 0,9% ja aastaga 3,6% odavnenud.

Hinnad on käibemaksuta.

Artikkel on avaldatud Maalehes

Soovid teada oma kinnisvara väärtust?

Tekkis küsimusi?

Registreeru konsultatsioonile