PUIDUTURU HINNAÜLEVAADE | Suvine puiduturg kisub langustrendi

Tänavune kalendrisuvi tuleb langustrendis puiduturuga.

Märgatav hinnalangus on tabanud kasepakku ja okaspuupalke. Ainsana ei langenud hinnad haava- ja lepapalgil ega haavapaberipuidul.

Okaspuupalkide hinnad langesid jätkuvalt. Möödunud kuuga odavnesid standardpalgid u 4% ja peenpalgid 2%. Kvartalitaguse ajaga on kuusepalk odavnenud 8,1%. Männipalgid odavnesid 7,4, männipeenpalgid 6,4 ja kuusepeenpalgid 6,3%.

Eelmise aasta juuniga võrreldes jääb hinnalangus 6–7% piiresse. See tähendab, et tänavu on metsaomanike tulu männi standardpalkide ja kuusepeenpalkide müügil ligi 5 eurot, männipeenpalkide müügil 5,40 ja kuuse standardpalkide müügil 5,60 eurot väiksem.

Lehtpuu jämesortimentidest odavnesid kasepakk ja -palk, kusjuures kasepaku hind kukkus ligi 8% ja kasepalgil 3%. Haava- ja lepapalgi hind kasvas samal 1,1% ja 2,2%. Kolme kuu taguse ajaga võrreldes on pilt sama, ainult kase jämesortimentide hinnad on veelgi rohkem odavnenud (kasepakul 10,6% ja kasepalgil 7,1%).

Aastataguse ajaga võrreldes on korraliku kasvu teinud lepapalgi hind (9,7%). Plusspoolel on ka haavapalk, mille hind on eelmise aasta juuniga võrreldes kallinenud 2,3%. Samal ajal on kasepakk 7% ja kasepalk 5,6% odavnenud. Nii teenib metsaomanik kasepakult ligi 8,10 eurot ja kasepalgilt 4,20 eurot tihumeetri kohta vähem tulu. Lepapalgi müük toob ligi 3,90 eurot ja haavapalgi müük 1 euro tihumeetri kohta rohkem tulu kui mullu.

Paberipuiduturul on metsaomanike jaoks positiivne muudatus toimunud haavapuidu osas. Nimelt on haavapaberipuit kuuga 1,4% kallinenud. Kui kasepuidu hind on maiga võrreldes sisuliselt jäänud samale tasemele (–0,2%), siis okaspuupuidu hind on jätkanud langemist (kuuga u 3,5%). Kallimaks sordiks on endiselt kasepaberipuit. Kolme kuu taguse ajaga võrreldes on okaspuupuidu hind kukkunud ligi 13% ja kasepuit ligi 10%. Ainsana pole langenud haavapuidu hind, vaid hoopis ühe protsendi jagu tõusnud.

Mulluse juuniga võrreldes on eriti märkimisväärselt kukkunud okaspuupuidu hind (ligi 30%). Haavapuit on samal ajal odavnenud enam kui 11% ja kasepuit 10,5%. Tänavu teenib ühelt tihumeetrilt okaspuupuidult üle 18 euro, kasepuidult ligi 7,75 ja haavapuidult 4,60 eurot vähem tulu kui eelmisel aastal.

Küttepuit on möödunud kuuga odavnenud 0,4% ning keskmiseks hinnaks kujunes juunis 31,37 €/tm. Kolme kuu taguse ajaga võrreldes on hind odavnenud 1,6%, aasta tagasi maksis küttepuit enam-vähem sama palju kui tänavugi.

Artikkel koos interaktiivse graafikuga on avaldatud Maalehes

Soovid teada oma kinnisvara väärtust?

Tekkis küsimusi?

Registreeru konsultatsioonile