Olle Horm: liha- ja piimaturul valitseb paanika

Atria Eesti ASi juhatuse esimees Olle Hormi kinnitusel on sealiha tootmine praeguste turuhindadega selgelt kahjumlik, kaua selline olukord kesta ei saa – osad tegijad lahkuvad turult. Sama olukord valitseb piimaturul, kus mitmed piimafarmid on kahjumliku tootmise tõttu suletud või sulgemisel.

Jaanuaris ja veebruaris on sealiha hinnad veel langenud. Kuigi elussigade ostu-hind on languses, püsib omahind endisel tasemel. Kõige raskemas seisus on Eesti seakasvatajad, kes viivad elussigu Lätti ja Leetu – neil ei ole oma tooteid alternatiivselt kuhugi pakkuda.

Kõik turud on küllastunud. Hetkel võidavad lihatööstused, kellel ei ole oma seakasvatust ja kes kasutavad importliha, mis Eesti tarbijatele aga väga meelt mööda ei ole.

Oluliselt on suurenenud sealiha käest kätte müük. Eesti toodab 106 protsenti oma sealihavajadusest, Euroopa Liit 111 protsenti. Venemaa ekspordi kadumise tõttu valitseb Euroopas sealiha ületootmine.

Tasakaalu saavutamiseks peab sealiha tootmine Euroopas vähenema ligi 3 protsenti ehk 0,7 miljonit tonni, mis tähendaks 700 Atria suuruse sulgemist.

Sealiha tootmise vähendamine on pikaajaline protsess, mille tulemusi näeme 2016–2017. Eesti sealiha eksport kolmandatesse riikides on raskendatud meil leviva ekspordisertifikaatide ASF tõttu. Seakasvataja lähitulevik on tume: hind on madal, külmhooned liha täis, Eestis levib sigade katk – ees on kas valuline turukorrektsioon või poliitiline sekkumine.

Vastupidiselt Eestile toetavad teised Euroopa riigid järjest rohkem oma põllumeest, mis on praegustes oludes väga mõistlik poliitika, kuna raskuste põhjused on poliitilised.”

Lihtne retsept – rohkem eksportida – on üha raskem, alternatiivsed turud on poliitiliselt keerulised ja ka täielikult küllastunud. Hetkel toiduainete hinnad langevad järjepidevalt. Tarbimise kasvu on Eestis raske ennustada, ainus erand on ehk linnuliha.

Siiski jääb meie inimestele pidevalt natuke rohkem raha kätte, sellest kulub märgatav osa toidule. Suures plaanis sealiha tarbimine väljapool Euroopat siiski kasvab.

Atria Eesti AS on üks suurematest, ligi 400 töötajaga Eesti toiduainekontsernidest ning suuruselt teine seakasvataja Eestis. Ettevõte alustas Eestis tegevust 2005. aastal, kui omandas Valga Lihatööstuse.

Atria Eesti AS kuulub Soome börsiettevõttele Atria Oy, mille möödunud aasta käive oli 1,42 miljardit eurot ja ärikasum 40,6 miljonit eurot.

Artikkel on avaldatud Ärilehes

Soovid teada oma kinnisvara väärtust?

Tekkis küsimusi?

Registreeru konsultatsioonile