Nädala börsiuudised: veresaun piimaturul jätkub

Nädala börsiuudised: Fonterra sunnitud töökohti kärpima; teraviljade hinnatõus annab farmeritele lootust; kohvi ja kakao hinnad jätkavad tõusu; Iraaniga jõuti kokkuleppele.

Veresaun piimaturul jätkub

Piimaturu langus sai uue hoo sisse ja maailmaturu hindasid järgiv GlobalDairyTrade (GDT) indeks kukkus 15. juulil toimunud kauplemissessiooni ajal lausa 10,7 protenti. Tegemist on 13 aasta madalaima tasemega.

Kõige rohkem on hinda alla vedanud koorimata piima pulber – veebruaris oli hind GDT oksjonil veel 3010 eurot tonn, praeguseks juba 1700 eurot tonn. 2014. aasta veebruaris oli tonnihind veel lausa 4605 eurot.

Nüüd on hinnad kukkunud märtsi algusest juba 9 kauplemissessiooni järjest.

Piimaturgudel on nõudlus ja pakkumine juba pikka aega tasakaalust väljas olnud, mis on hindasid tublisti survestanud. Globaalne nõudlus on väike – enim on see vähenenud Venemaal ja Hiinas. Teisalt on tootmine nii Uus-Meremaal, Austraalias, Euroopa Liidus kui ka USAs kasvanud. Hinnalangusele andis hoo sisse Euroopa Liidu kvootidest loobumine.

ANZ pank vähendas tahke piima hindade prognoose – kui veel enne oodati 5,40 dollarist hinda kilogrammi kohta (22,4 dollarisenti/liiter), siis nüüd arvatakse, et hind jääb vahemikku 3,75-4,00 dollarit.

Euronext turul kukkus kooritud piima hind nädalaga 0,68 protsenti. Alates veebruarist on hinnad kukkunud aga ligi 30 protsenti.

Hinnalangus sunnib töökohti vähendamaPiimatööstuse gigant Fonterra teatas, et piimahindade languse tõttu on nad sunnitud läbi viima suuri koondamisi.

Uus-Meremaa piimatööstuse kooperatiiv, mis domineerib maailma suurima piimaeksportija tootmist, kärbib kokku 523 töökohta. Ettevõte tahab aastas kokku hoida 36 miljonit eurot.Peamiselt vähendatakse töökohti Uus-Meremaal, aga ka teistes riikides. Praegu pakub Fonterra tööd 18 000 inimesele, kellest 11 500 töötab Uus-Meremaal.Fonterra tegevjuht Theo Spierings ütles, et kooperatiiv peab tegema suuri muutusi, et püsida praegusel piimaturul konkurentsivõimelisena.„Töökohtade kaotamine ei ole kuidagi seotud individuaalse kompetentsusega. Me tahame lihtsalt ettevõtte jõudlust suurendada,“ ütles Spierings.

Teraviljade hinnatõus annab farmeritele lootust

Teraviljahinnad on pärast kuid väldanud stagnatsiooni hakanud veidi tõusma. Paljud farmerid kasutasid olukorda ära ja hakkasid osa oma 2015. aasta saagist ette müüma. Lõikusaja hindu pole veel ette teada, aga olukord on võrreldes paari kuu tagusega tublisti paranenud.

USAs olid teraviljade hinnad sellel nädalal languses. Kukkumine oli aga väike ja hindade kõikumine on vähenenud, mis viitab asjaolule, et hinnad on moodustanud nii-öelda põranda, kust on raske allapoole murda.Maisi hind tõusis Chicago börsil 2,09 protsenti ja buššel maksab 4,37 dollarit. Nisu hind kukkus aga 3,87 protsenti ja buššeli hind on 5,58 dollarit. Kaera hind tõusis 0,2 protsenti ja buššel maksab 2,69 dollarit.Ei ole veel täpselt teada, kuidas kuumalaine teravilja saagikust tervikuna Kesk- ja Põhja-Euroopas mõjutanud on. Cope-Cogeca avaldas sellel nädalal prognoosi, mille kohaselt kukub Euroopa teraviljatoodang kuumalaine tõttu 7,5 protsenti. Nisu ja linnaseodra toodang väheneb ennustuse kohaselt 6 protsenti ja maisitoodang üle 10 protsendi.Euroopa teraviljatoodangu mahu prognoosid on varieeruvad, aga konsensus on, et 2015. aastal toodang väheneb.Toidunisu hind kukkus sellel nädalal 0,75 protsenti, aga viimastel nädalatel on hind kokkuvõttes tublisti tõusnud. Praegu on tonnihind 197 eurot.

Linnaseodra hind ei muutunud ning tonn maksab jätkuvalt 214 eurot. Rapsiseemnete hind odavnes aga 1 protsendi võrra ja tonnihind on 387,75 eurot.

Kohvihinnad jätkavad tõusu

Commerzbank prognoosib kohvihindade kasvu jätku, vaatamata sellele, et suurtootja Brasiilia rahvusvaluuta reaal on tugevalt odavnenud.

Pank ütles, et nii robusta kui ka arabica kohvi hinnad hakkavad tõusma. Peamiselt aitab hindadel tõusta Brasiilia toodangu vähenemine.Commerzbank prognoosib, et arabica kohvi hinnad tõusevad 2015. aasta neljandaks kvartaliks 150 dollarisendini naelast. Hetkel on arabica hind 134 dollarisendi juures.„Robusta hinnakasv on Arabica omast olnud viimastel kuudel suurem ning me arvame, et tõusupotentsiaal on selle võrra väiksem. Neljandaks kvartaliks ootame hinda, mis oleks 1800 dollarit tonnist,“ ütles Commerzbank.Praeguseks on hind ületanud juba 1800 dollari taseme.

Kakao hind jätkab aprilli alguses alanud tõusu – eelmise nädala jooksul tõusis hind üle 3 protsendi ja tonn maksab 3352 dollarit. 

Iraaniga jõuti kokkuleppele

14. juulil jõuti ajaloolise Iraani tuumakokkuleppeni ja see kukutas ka nafta hinda.

Iraan ja grupp kuuest riigist, eesosas Ameerika Ühendriikidega, jõudsid kokkuleppele, mille järgi piiratakse rohkem kui kümne aasta jooksul oluliselt Teherani tuumavõimekust. Iraanile vastutasuks lõpetatakse sanktsioonid, mis on puudutanud näiteks naftaeksporti ja finantstehinguid.USA president Barack Obamale võib see tähendada ametiaja suurimat diplomaatilist saavutust, kuna läbirääkimised Iraaniga on kestnud 20 kuud, kirjutas The New York Times.Naftaekspordi sanktsioonid lõpetatakse ja Iraan toob oma nafta maailmaturule. Kuna pakkumine kasvab, siis nafta hind hakkas odavnema. Langusele aitas kaasa varude suurenemine mitmes piirkonnas USAs. WTI toornafta odavnes 3,09 protsenti ja Brent kukkus 2,41 protsenti. Kumbki maksis nädala lõpuks 50,97 ja 57,08 dollarit barrelist.

Artikkel on avaldatud Põllumajandus.ee lehel

Soovid teada oma kinnisvara väärtust?

Tekkis küsimusi?

Registreeru konsultatsioonile