Miks levivad haigused Eesti metsades rohkem kui kunagi varem?

Eesti teadlased on märganud, et viimase paarikümne aastaga on Eesti metsadesse jõudnud võõraid haiguseid. “Uudishimu tippkeskus” uuris lähemalt neid haigusi ja põhjusi, miks need meie metsades viimasel ajal rohkem levima on hakanud.

Kes tahaks metsa tervisest rääkida, peaks vaatama lageraielankidest kaugemale. Eesti metsa palju suurem mure on haigused, mida palja silmaga ei näe.

On kolm põhjust, miks võõrad tõved siin varasemast lihtsamini levivad.

Esiteks: kliimamuutus

Kunagi varem pole meil olnud keskmised temperatuurid sellised nagu pragu. Oluline polegi niivõrd kliimamuutus, kui selle soojenemine. Eesti jaoks tähendab see soojemaid talvesid ning ekstreemseid talvekülmasid esineb väga harva. See on üks põhjus, miks lõunast pärit invasiivsed haigused jäävad meil ellu.

Teiseks: haigused reisivad

Eesti inimesed tahavad, et nende aedades kasvaks kõiksugu eksootilisi taimi. Kahjuks võib juhtuda, et tuues välismaalt kaasa ja istutades enda aeda võõraid liike, saate kaasa ka “suveniire”, millest esialgu midagi ei tea.

Kaupade vaba liikumisega tulevad kaasa ka kutsumata külalised ehk pisikesed mikroorganismid, mida palja silmaga ei näegi. Märkate neid alles siis, kui istutate ühe kaasa toodud noore okas- või lehtpuu oma aeda ja märkate ühtäkki, et puud, mis teil seni aias olid kaunid ja ilusad, hakkavad kiratsema või surevad. Teie aiast ei ole kuigi pikk teekond neil hagustel levida ka Eesti metsadesse.

Seetõttu ei tasu reisidelt kaasa tuua taimi ning Eestis taimi ostes tasub eelistada usaldusväärseid taimede müügile spetsialiseerunud puukoole ja edasimüüjaid.

Kolmandaks: soojamaa taimed

Koduaedadesse istutatud uued ja huvitavad taimeliigid on haigustele kui pidulaud. Soojema kliimaga harjunud võõrad ilupuud ei saa meie keskkonnas hakkama. Olgugi, et talved on soojemad, pole need kuhugi kadunud.

Juhtub see, et võõrast päritolu liigid lihtsalt kannatavad meie keskkonnatingimuste käes, nad on haigustele vastuvõtlikumad. Nagu inimesed, kui nad on stressis, neil on halb, on nad haigustele vastuvõtlikumad. Puudega on sarnane lugu. Seega on uudsed, kuid meie kliimasse sobimatud taimed samuti üks põhjus, miks taimehaigused kergemini levivad.

Teadlased soovitavad olla kaupmeeste suhtes nõudlikud: küsige, kust on pärit see taim, mida teile pakutakse. Kahjuks pole harvad ka juhud, kui ilupõõsaid ja -puid eestimaiste pähe müüakse. Hoides aia terve ja tugevana, aitate kaudselt kaasa ka metsade tervise hoidmisele.

Artikkel on avaldatud Äripäevas

Allikas: ERR Novaator

Soovid teada oma kinnisvara väärtust?

Tekkis küsimusi?

Registreeru konsultatsioonile